Vysávanie a mopovanie robotických vysávačov je samozrejmosťou. Výrobcovia tak musia inovovať a rozširovať ich schopnosti. Vedeli ste, že existujú vysávače, ktoré dokážu vysunúť robotickú ruku, prejsť cez vysoké prahy, alebo sa premeniť na multifunkčné zariadenie s čističkou vzduchu, ventilátorom či bezpečnostnou kamerou?
Robotické vysávače si dávno vydobyli miesto v našich domácnostiach. Dokážu samostatne vysávať podlahy, mopovať, alebo sa nabiť. Tie šikovnejšie modely dokážu nabrať vodu, vyprázdniť odpad či vysušiť a vyčistiť mop. Aká je však budúcnosť robotických vysávačov a kam dokážu výrobcovia posunúť možnosti ich využitia?
Obsah článku
Robotický vysávač Dreame prejde bez problémov aj cez vysoké prahy
Jedným z limitov dnešných robotických vysávačov sú často vysoké prahy. Aj túto bariéru sa však podarilo zdolať. A to spoločnosti Dreame, ktorá vymyslela robota s názvom X50 Ultra. Ten je ako prvý na svete vybavený vysúvacími nožičkami s malými kolieskami. Vďaka nim dokáže zdolať prekážky do výšky 4,2 cm v jednom skoku alebo 6 cm v dvoch.
S presným 360° mapovaním priestoru a umelou inteligenciou vie identifikovať vyše 200 prekážok. Je to podobná technológia, akú má spoločnosť Dyson pod názvom 360° Eye, keď robot dokáže vytvárať panoramatické snímky s 360° zorným poľom.
Vysávač ponúka dvojitý systém proti zamotaniu, dva účinné rotačné mopy s funkciou sušenia a prania. Novinka sa predáva za vyššiu cenu 1 599 eur.
Robotické rameno dokáže zdvihnúť odpadky či premiestniť ponožky
„Robotická ruka“ vychádzajúca z vysávača nie je sci-fi, ale realita. Robotický vysávač Saros Z70 od spoločnosti Roborock disponuje 5-osovým mechanickým ramenom s označením OmniGrip. To umožňuje zdvihnúť predmety s hmotnosťou 300 gramov.
Rameno je vybavené kamerou, senzormi a LED svetlom, aby dokázalo identifikovať predmety a premiestniť ich. Dokáže tak pri vysávaní premiestniť odpadky, papiere, ponožky či ľahké topánky. Čo všetko bude vysávač zbierať a kam premiestňovať, môžete nastaviť v aplikácii. Za túto prémiovú funkciu si však budete musieť priplatiť, model sa bude predávať za cenu okolo 1 850 eur.
Roborock nie je však jediná spoločnosť, ktorá disponuje robotickým vysávačom s touto funkciou. Firma Dreame ukázala vysávač s robotickým ramenom, ktoré sa otáča do rôznych smerov, čo mu umožňuje fungovať aj v stiesnených priestoroch. Tento robotický vysávač dokáže premiestňovať predmety do hmotnosti 400 gramov.
Robotický vysávač Roborock dokáže zasunúť „vežičku“
Väčšina lepších robotických vysávačov má stredovú „vežičku“, kde majú umiestnené navigačné senzory ako napr. LiDAR pre lepšiu orientáciu v priestore. Vďaka tejto senzorovej kupole má robot výborný výhľad do priestoru, na druhej strane, však nedokáže pri vysávaní zájsť pod nízky nábytok.
Aj tento problém spoločnosť Roborock šikovne vyriešila. Model Saros 10R dokáže totiž vežičku zasunúť ako periskop. Akonáhle zníženú časť povysáva, vežička sa znovu vysunie a pokračuje v čistení. Po zasunutí dokáže vysávať či mopovať pod nábytkom s výškou o niečo menej ako 8 cm.
Robotický vysávač, ktorý sa premení na ventilátor, čističku vzduchu či bezpečnostnú kameru
Spoločnosť SwitchBot ukázala robotický vysávač, ak sa toto zariadenie ešte dá tak nazývať – K20+ robot Vacuum. Ide o viacúčelový robotický vysávač, ktorý obsahuje ďalšie modulárne jednotky, ktorými rozšírite jeho funkcie.
Na platformu s názvom „FusionPlatform“ môžete umiestniť tácku s vecami a doručiť to ostatným ľuďom v domácnosti alebo pripojiť na ňu tablet či telefón. Vysávač je tiež kompatibilný s čističkou vzduchu, ventilátorom alebo bezpečnostnou kamerou.
Ďalšou vychytávkou je možnosť pripevniť nástavec s ramenom, umožňujúci upratať rôzne predmety. A pokiaľ by vám to bolo stále málo, na 3D tlačiarni si vytlačíte vlastné súčasti a pripevníte ich na viacúčelový robotický vysávač.